Blog

Witaj na naszym blogu

Stary drewniany taboret – wyrzucić czy nadać mu drugie życie?

utworzone przez | Sie 11, 2020 | Desing wnętrz

     Na przestrzeni ostatnich lat coraz bardziej zwracamy uwagę na stare meble nie pod kątem ewentualnego pozbycia się i wyrzucenia ich, a raczej pod kątem odpowiedniej renowacji, dzięki której pozornie stary i zużyty mebel może odzyskać drugie, bardzo atrakcyjne w dzisiejszych czasach życie. Stare maszyny do szycia, komody rodem z PRLu, stare stoły a w szczególności taborety – to te meble, które zyskują na popularności. Odpowiednia renowacja taboretu może znacznie uatrakcyjnić nasze wnętrze, bez względu na styl, a nawet sprawić, iż bezużyteczny wcześniej mebelek będzie teraz sporo warty. W jaki sposób dokonać renowacji takiego taboretu? Zapraszamy do artykułu. 

Odpowiednie przygotowanie powierzchni

     Przygotowanie powierzchni naszego taboretu będzie stanowiło fundamentalny element całej renowacji. Odpowiednie podejście do tego etapu sprawi, że nasz odnowiony taboret będzie miał imponujący i świeży wygląd. Często stare meble lub inne elementy drewniane znajdujemy na strychu bądź w innych miejscach, do których nikt nie zaglądał przez wiele lat. Nawet jeśli jednak nasz taboret był w użyciu, pierwszą istotną czynnością, którą powinniśmy wykonać to dokładne umycie go i oczyszczenie z wszelkiego kurzu i innych nieczystości. Gdy nasz obiekt jest już czysty, przyjdzie pora na pozbycie się starej powłoki farby. Niejednokrotnie tego typu meble były w przeszłości malowane farbą olejną, czyli najtańszą i najłatwiej dostępną farbą na rynku. By pozbyć się starej powłoki malarskiej, możemy skorzystać z 3 różnych sposobów. Po pierwsze farba może być usunięta za pomocą szlifierki mimośrodowej lub multitoola z wykorzystaniem końcówki w postaci miniszlifierki delty. Do tego procesu należy jednak dobrać papier o odpowiedniej gradacji – około 100. Drugim sposobem jest wykorzystanie specjalnych chemicznych środków do usuwania starych powłok malarskich. Jest to skuteczny sposób, jednak pamiętajmy, bo robić to na zewnątrz lub w dobrze wentylowanym pomieszczeniu – tego typu środki      charakteryzują się bardzo nieprzyjemnym, intensywnym zapachem. Trzeci sposób to wykorzystanie opalarki do podgrzania powłoki malarskiej, która następnie szybko zejdzie. 

 Wymiana starych śrub i wyszlifowanie całego taboretu

     Jeżeli nasz taboret nie jest stabilny i zauważymy, że choćby jedna z nóg chwieje się, źródłem tego mogą być stare zardzewiałe śruby. W tym celu warto wymienić je na nowe, a następnie przystąpić do szlifowania drewna. Do wyszlifowania zarówno nóg, jak i siedziska przyda nam się papier lub gąbka ścierna. By uzyskać najlepszy efekt, szlifowanie powinno odbywać się trzykrotnie, zawsze papierem lub gąbką o innej, coraz większej gradacji. Dzięki zastosowaniu coraz bardziej drobnoziarnistego materiału nasz taboret będzie idealnie gładki. 

Farba czy bejca? W jaki sposób pomalujemy nasz stary-nowy taboret? 

     Ostatnim, wieńczącym naszą renowacje procesem będzie pomalowanie naszego nowego cuda. Tutaj jednak musimy odpowiedzieć sobie na bardzo ważne pytanie – czy chcemy zachować oryginalny drewniany odcień naszego taboretu, czy wolimy pomalować go na konkretny kolor? Jeżeli postawimy na pierwszą opcję, zadbajmy o odpowiednią bejcę, która w bardzo estetyczny sposób wydobędzie piękny wzór słojów drewna, z jakiego wykonany był taboret. Jeśli chcemy dodatkowo zabezpieczyć powierzchnie, wykorzystajmy lakierobejce, która oprócz barwienia, chroni nasz taboret. Jeśli nasz wybór padł na malowanie taboretu na konkretny kolor, postawmy na specjalną farbę do drewna. Dzięki niej nasz taboret będzie idealnie pokryty farbą, a tylko od nas zależy, jaki kolor wybierzemy.