Decyzja o rozwodzie dla nikogo nie jest łatwa. Bardzo często małżonkami kierują emocje, nagromadzone przez lata wspólnego życia. Osoby, które nie są przekonane, czy na pewno chcą zakończyć małżeństwo, decydują się często na separację. Co to oznacza? Czym separacja różni się od rozwodu?

Separacja małżeńska

Separacja jest ustanawiana na podstawie wyroku sądowego i oznacza zupełny, ale nie trwały rozpad pożycia małżeńskiego. Zgodnie z tym zapisem, istnieje szansa, przynajmniej w teorii, że małżonkowie dojdą do porozumienia i odbudują swój związek. Zasadnicza różnica pomiędzy separacją a rozwodem, polega na tym, że rozwód upoważnia do zawarcia nowego małżeństwa. Jest to więc jedyna możliwość dla osób, które planują sformalizować kolejny związek. Z drugiej strony separacja, jako „rozwód ograniczony” daje szansę naprawy relacji pomiędzy partnerami oraz ewentualnego powrotu do małżeństwa. Jeśli nie mamy pewności, co będzie dla nas lepsze, warto zapoznać się z ofertą, którą przygotowała kancelaria prawna. Wrocław i inne większe miasta w Polsce umożliwiają skorzystanie z profesjonalnych porad prawnych, dzięki którym łatwiej podjąć właściwą decyzję.

Rozwód na próbę   

Największą zaletą separacji jest z pewnością fakt, że uzyskuje się ją dużo łatwiej i szybciej, niż rozwód. Dzięki temu możemy uniknąć trwających latami rozpraw, dodatkowych nerwów i kosztów procesowych. Separacja jest również korzystna w przypadku, gdy małżonek nie chce rozwodu, ponieważ uzyskanie separacji nie wymaga zgody drugiego partnera. Jeśli zależy, nam, aby rozstać się w stosunkowo krótkim czasie, najlepiej zwrócić się o pomoc do kancelarii prawnej. Profesjonalnie przygotowany wniosek o separację oraz merytoryczne wsparcie, znacznie przyspieszą postępowanie sądowe.

Rozwód i co dalej

Rozwód powoduje, że związek zostaje całkowicie unieważniony, a osoba, z którą byliśmy nierzadko kilkanaście lat, staje się „obca”. Należy więc dobrze rozważyć, czy nie wystąpić najpierw o separację, aby zobaczyć, jak będzie wyglądało życie w pojedynkę. Bardzo często separacja pomaga małżonkom nabrać dystansu do kwestii, będących przedmiotem licznych sporów oraz pozwala spojrzeć na sytuację „chłodnym okiem”. Separacja jest również zalecana w przypadku par, posiadających dzieci.