Blog

Witaj na naszym blogu

Najpopularniejsze metody skutecznego postarzania drewna

utworzone przez | Sie 11, 2020 | Poradnik

Meble w niezwykle modnym ostatnio stylu vintage potrafią nadać wnętrzom niepowtarzalnego stylu oraz klimatu. Czas, jaki potrzebny jest jednak, by drewno zestarzało się w naturalny sposób, zależny jest od jego rodzaju, oraz od środowiska, w którym się znajduje. W każdym razie jest to proces długotrwały, dlatego coraz więcej osób decyduje się na mechaniczne postarzanie drewna. Jak zrobić to samodzielnie w domu?

Przygotowanie drewna

Stolik, krzesło, bądź inny mebel, który chcemy celowo postarzyć, wymaga odpowiedniego przygotowania przed rozpoczęciem pracy. Drewniana powierzchnia musi zostać dokładnie oczyszczona z resztek farby i lakieru. W tym celu należy zaopatrzyć się w odpowiedni rozpuszczalnik, rękawice ochronne, szpachelkę oraz papier ścierny. Tego typu prace najlepiej wykonywać na zewnątrz na tarasie bądź balkonie, jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, użyjmy folii malarskiej, by zabezpieczyć podłogę od ewentualnych zachlapań i zabrudzeń. Pierwszym krokiem jest nałożenie rozpuszczalnika na powierzchnię mebla, z którego chcemy ściągnąć farbę. Rozpuszczające się tworzywo należy następnie ostrożnie ściągnąć szpachelką. Następnie całość doczyszczamy papierem ściernym i przecieramy mokrą ścierką, by usunąć pył i resztę zabrudzeń. W taki sposób oczyszczone do surowej warstwy drewno jest gotowe do dalszych zabiegów.

Metoda Shabby Chic

Drewniane meble z efektownymi przetarciami najczęściej na rantach to efekt ich postarzania metodą Shabby Chic. Na początek należy użyć ciemniejszej bejcy i pokryć nią całą powierzchnię przerabianego mebla. Miejsca, w których chcemy zrobić przetarcia, zabezpieczmy woskiem, choćby takim pochodzącym od świeczki. Następnie cały mebel należy pomalować akrylową farbą na jaśniejszy kolor. Na koniec miejsca zabezpieczone woskiem przecieramy papierem ściernym o mniejszej gradacji, by wyeksponować ciemniejszą bejcę nałożoną pod spód. Warto pamiętać, by całość zabezpieczyć bezbarwnym lakierem akrylowym.

Patynowanie drewna

Jeśli zastanawiasz się jak postarzyć drewno w najszybszy sposób, wybierz gotowe mieszanki do patynowania drewna na bazie akrylu. Tego typu roztworem postarzyć można nie tylko surowe części drewna, ale także malowane meble. Najlepszy efekt uzyskać można na nierównych, spękanych powierzchniach. Gotowy produkt należy nałożyć pędzlem, bądź gąbką na wybrane części mebla, następnie nadmiar farby ściągnąć gąbeczką, bądź miękką tkaniną. Mebel pozostawiamy do wyschnięcia na 24 godziny, by na koniec zabezpieczyć go ochronną warstwą.

Krak, czyli efekt popękanej powierzchni

Modny efekt pękniętej powierzchni bardzo łatwo uzyskać przy pomocy specjalnego lakieru – werniksu. Dodatkową metodą postarzania drewna, która dobrze wygląda w połączeniu z krakiem, jest decoupage. To technika wycinania wybranych wzorów oraz motywów najczęściej z papierowych serwetek i naklejanie ich na powierzchnię drewna. Całość pokrywana zostaje kilkoma warstwami lakieru, najczęściej werniksu jednoskładnikowego.

Olejowanie, ługowanie i woskowanie

Inną metodą na postarzenie drewna może być olejowanie, które nie tylko podkreśla jego fakturę i słoje, ale także zabezpiecza jego powierzchnię przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Woskowanie nadaje drewnianym elementom lekkiego połysku, do tego zabiegu warto wybrać wosk w innych dostępnych kolorach takich jak wosk srebrny czy szary, który dodatkowo postarzy nasz mebel. Ługowanie z kolei specjalną mydlaną emulsją nadaje drewnu ciekawej szarawej barwy, sposób ten praktykowany jest najczęściej w przypadku drewnianych podłóg.