Blog

Witaj na naszym blogu

Jak modnie i nowocześnie urządzić mieszkanie?

utworzone przez | Sie 5, 2020 | Desing wnętrz | 0 komentarzy

Wystrój wnętrza jest bardzo ważną kwestią, ponieważ będzie on miał wpływ na nastrój i samopoczucie osób, które będą przebywać w danym pomieszczeniu. Obecnie moda diametralnie się zmienia, można zauważyć wiele różnic między mieszkaniami urządzanymi niedawno, a tymi poddanymi aranżacji kilkanaście lat temu. Jak wobec tego powinno prezentować się współczesne lokum?

Odpowiednia kolorystyka

Nowoczesność to głównie biel, czerń, beż i szarość, występujące w rozmaitych odcieniach. Przeważnie dominują jasne kolory. Czasami może pojawić się brąz, gdy zakupione zostały drewniane meble lub dodatki, ale nie są one głównym motywem w danym pomieszczeniu. Ta surowość wspomnianych wyżej barw może zostać przełamana przez nieliczne elementy wystroju, które będą utrzymane w jaskrawych, rzucających się w oczy kolorach. Najpopularniejsza jest oczywiście czerwień, ale może pojawić się też miedź, żółć, czy zieleń. Zależy to od preferencji właściciela. Najczęściej tym elementem przyciągającym uwagę zostaje dywan, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by był to chociażby obraz, ewentualnie jakaś abstrakcyjna rzeźba.

Wyeksponowanie przestrzeni

Współczesne mieszkanie ma sprawiać wrażenie przestronnego, nawet jeśli cechuje się niewielkimi rozmiarami. Można osiągnąć taki efekt przez niewielką ilość mebli oraz ich odpowiednie ustawienie. W miarę możliwości powinny znajdować się przy ścianie, by środek pomieszczenia pozostał pusty. Duża część osób decyduje się na wyburzenie ścian między kuchnią, salonem oraz przedpokojem. Daje to zdecydowanie więcej miejsca i jest praktyczne oraz wygodne. By dodatkowo wzmocnić wrażenie przestronności, można zakupić duże lustra i rozwiesić je na ścianach.

Prawidłowo dobrane wyposażenie

Meble, które zdecydowanie można uznać jako nowoczesne, z pewnością powinny być funkcjonalne. Przeważnie są utrzymane w bieli, a przy tym nie posiadają żadnych zdobień. Ich zadaniem jest wyróżnianie się surowością wyrazu, która nadaje im charakteru. Im ich mniej, tym lepiej, aczkolwiek nie kosztem tego, by właściciel mieszkania nie miał możliwości schować swoich rzeczy. Meble powinny być praktyczne, co oznacza chociażby liczne schowki z dużą liczbą rozmaitych szuflad, a także odpowiednie dostosowanie do mieszkańców. Jeżeli jeden z domowników pasjonuje się na przykład malarstwem, powinien mieć gdzie trzymać rozmaite przedmioty związane ze swoją pasją, a także posiadać do nich swobodny i jak najwygodniejszy dostęp.

Minimalizm to podstawa

Efekt zagracenia z pewnością nie ma nic wspólnego z nowoczesnością. Nadmiar mebli, niepotrzebne bibeloty, czy też zbyt dużo elementów dekoracyjnych – tego właśnie należy unikać. Trzeba także utrzymywać bezwzględny porządek. Nie chodzi o to, by mieszkanie wyglądało jak szpital, lecz o symetrię, uporządkowanie, a także wyraziste bryły wyposażenia, pozbawione zbędnych ozdób. To wszystko pomoże w odszukaniu własnego stylu, a gdy już się go znajdzie, można dobrać elementy, które uatrakcyjnią całość i sprawią, że będzie ona nie tylko nowoczesna, lecz także oryginalna.

Maksymalna funkcjonalność

Współczesny styl zdecydowanie preferuje wyższość praktyczności nad dekoracyjnością. Ciężkie zasłony w oknach najlepiej wymienić na lekkie rolety, wymagające mniej uwagi przy sprzątaniu. Liczne poduszki ozdobne trzeba pożegnać, co można zrobić na rzecz sofy z regulowanym zagłówkiem. Jednolita posadzka z naturalnych materiałów sprawdzi się idealnie, w przeciwieństwie do chodników, czy też wykładziny. Nie należy także przesadzać z liczbą dywanów. Rozkładane kanapy i stoły pomogą zaoszczędzić jeszcze więcej miejsca.

Aktualnie panujące trendy w wystroju mieszkania zdecydowanie odbiegają od poprzednich. Ich istota opiera się na zupełnie innych zasadach. Warto spróbować się nimi zainspirować, by stać się właścicielem nowoczesnego, funkcjonalnego i schludnego lokum, jakie z pewnością zachwyci gości.