Blog

Witaj na naszym blogu

Jak bez pomocy fachowca poradzić się z prostymi usterkami w domu?

utworzone przez | Sie 5, 2020 | Zrób to sam | 0 komentarzy

Usterki w mieszkaniu zdarzają się często, poważniejsze awarie wymagają działania fachowców, ale są też takie, które można usunąć samodzielnie. Obecnie w Internecie można znaleźć wiele ciekawych porad, które pokazują krok po kroku, jak wykonywać konkretne czynności i zaoszczędzić pieniądze. Jakie to usterki? Na przykład nieszczelne okna, pęknięcia w ścianie, usterki hydrauliczne niewymagające specjalistycznej wiedzy i sprzętu.

Jak uszczelnić okna bez zamawiania fachowca?

Utrata ciepła najczęściej spowodowana jest nieszczelnymi oknami, można poradzić sobie z tym problemem, ponieważ to proste zadanie a spowoduje zmniejszenie rachunków za ogrzewanie. Najprostszym sposobem jest zakup samoprzylepnej uszczelki gumowej lub z pianki poliuretanowej. Przed zamocowaniem trzeba wyczyścić ościeżnice, aby uszczelka dobrze przylegała.Taśma do izolacji jest sprzedawana w rolce, dlatego trzeba kupić potrzebną długość. Uszczelki się nie rozciąga, należy ją dokładnie przymocować samoprzylepną stroną do ościeżnicy, od jednego narożnika do drugiego, po czym dobrze docisnąć i starać się zamknąć okno. Jeśli udało się wykonać wszystkie czynności a okna można swobodnie otwierać i zamykać, zamawianie fachowca już nie będzie potrzebne.

Czy można usunąć pęknięcia w ścianie bez zamawiania malarza?

Jeśli podłoże pęknięcia w ścianie nie należy do wad konstrukcyjnych domu, można je samodzielnie usunąć.Trzeba jedynie wyposażyć się w szpachelkę, masę szpachlową, taśmę reperacyjną, papier ścierny. Wiedzę, jaką dobrze byłoby posiadać, to rodzaj użytego tynku, ponieważ masa szpachlowa występuje w dwóch rodzajach do tynku gipsowego i cementowo – wapiennego. Naprawianie pęknięcia w ścianie trzeba rozpocząć od usunięcia odprysków tynku i łuszczącej się farby, do tego posłuży szpachelka lub papier ścierny. Kolejny krok to usunięcie pyłu ze ściany, ponieważ powierzchnia wokół pęknięcia powinna być czysta.

Następnie wystarczy mokrą gąbką zwilżyć miejsce do naprawy, zabezpieczyć je taśmą reperacyjną, która ułatwi rozprowadzenie masy szpachlowej.Teraz można rozprowadzić masę szpachlową, pamiętając, że ten produkt szybko zasycha, do tego zadania potrzebna będzie szpachelka. Masę należy nałożyć na szerokości 20 cm z każdej strony. Po wyschnięciu powierzchni, trzeba wyrównać miejsce na ścianie papierem ściernym, następnie pomalować.

Czy do niedrożnej kanalizacji czy kapiącej rury zawsze konieczny jest hydraulik?

Niedrożna kanalizacja jest przykrą usterką, która zawsze wywołuje niepokój, jeśli za pomocą środków chemicznych nie uda się usunąć zatoru, trzeba będzie wyczyścić syfon. Wystarczy odkręcić jego spodnią część i usunąć zanieczyszczenia. Jeśli to nie przyniesie rezultatu, pozostają jeszcze rozwiązania mechaniczne, czyli użycie spirali. W sklepach budowlanych można kupić takie urządzenie, dodatkowo przydadzą się długie gumowe rękawice, okulary ochronne i można przepchać kanalizację.

Gdy woda kapie z rury, potrzebny będzie kit dwuskładnikowy. Przed rozpoczęciem naprawy trzeba odciąć dopływ wody, następnie kranem spustowym usunąć ją z instalacji. Część, która ma być zaklejana powinna być sucha, po nałożeniu kitu, trzeba pozostawić go do wyschnięcia na około godzinę. Po upływie tego czasu można zalać rury wodą z instalacji.Taki środek posłuży także do uszczelniania połączeń kształtek z rurą, ale nie należy używać go do połączeń ruchomych.

Cieknącą spłuczka to usterka łatwa do usunięcia?

Nie ma sensu płacić większych rachunków za zużycie wody przez cieknącą spłuczkę, można bez pomocy fachowca wykonać jej naprawę. Do najczęściej pojawiających się usterek należy przeciek na dolnej uszczelce w obudowie tego urządzenia. W przypadku niewielkiego odkształcenia uszczelki można zastosować dodatkowy docisk przy pomocy gumki recepturki. Należy zamocować ją między dociskającym plastikiem a uchwytem uszczelki, przyciskając uszczelkę do otworu, przez który woda wypływa do muszli.

Jeśli jednak uszczelka uległa zużycia, należy wymienić ją na nową. Przed zakupem trzeba zakręcić dopływ wody do spłuczki, wyjąć uszczelkę i dokupić taką samą, dzięki temu można uniknąć dodatkowych kosztów z powodu wybrania nieodpowiedniego rozmiaru. Jak widać, korzystanie z usług fachowców nie zawsze jest konieczne, można ochronić swój domowy budżet a zaoszczędzone środki przeznaczyć na inny cel. Ponadto taka wiedza, przyda się, gdy takie usterki pojawią się u znajomych.