Polskie prawo na każdym kroku nakłada na pracodawcę zatrudniającego nawet jednego pracownika obowiązek prowadzenia odpowiedniej dokumentacji związanej z zatrudnieniem – począwszy od danych osobowych pracownika, poprzez dokładne wyliczenia jego zarobków i odprowadzonych składek, a skończywszy chociażby na wykazie wydawanych mu dokumentów w zależności od aktualnych wymogów prawnych.

 

O ile prowadzenie takiej dokumentacji przy kilku pracownikach jest co prawda czasochłonne, ale jednocześnie możliwe do wykonania przez samego szefa lub księgową w sposób „ręczny”, tak już przy zatrudnieniu kilkunastu czy kilkudziesięciu pracowników i dynamicznym rozwoju naszej firmy niemalże niewykonalne! Jakie jest rozwiązanie problemu?

 

Program do samoobsługi pracowniczej

Samoobsługa pracownicza powinna opierać się na odpowiednim, tj. stworzonym do tego celu, oprogramowaniu. Korzystając z takiego programu możemy nie tylko ułatwić sobie gromadzenie wszystkich informacji, ale również zapewnić sobie gwarancję sprostania wszystkim obowiązkom prawnym związanym z tego typu dokumentacją – program będzie nam cały czas podpowiadał co jeszcze powinniśmy wypełnić i jakie informacje zawszeć w konkretnych dokumentach.

 

Generowanie dokumentów

Dobry program do samoobsługi pracowniczej pozwala również na generowanie dokumentów z wpisanych danych poprzez jedno kliknięcie – np. zaświadczenia o zatrudnieniu wraz z wykazem miesięcy i lat zatrudnienia.

 

Podsumowując, jeżeli prowadzimy firmę zatrudniającą przynajmniej kilkunastu pracowników lub planujemy zwiększenie zatrudnienia w naszym przedsiębiorstwie to warto pomyśleć o tego typu programie – późniejsze jego wdrożenie i zmiana dokumentacji z papierowej na elektroniczną może być znacznie bardziej czasochłonna!