Prowadzenie przedsiębiorstwa nie jest zadaniem prostym, łatwym i przyjemnym. Nie dość, że trzeba cały czas pozyskiwać nowych klientów i nowe zlecenia, to jeszcze trzeba być dla wszystkich atrakcyjnym pod względem finansowym. W jaki sposób zmniejszyć koszty prowadzenia własnego przedsiębiorstwa? Które koszty możemy zmniejszyć nawet o kilkadziesiąt procent od stanu początkowego, a jednocześnie zrobić to w taki sposób, aby nie stracić na jakości wykonywanych zleceń czy też nie ciąć pensji pracowników?

Podstawą oszczędzania jest racjonalne wykorzystanie własnych zasobów. Bezwzględnie sprzyja temu outsourcing kadr i płac, który polega na tym, że prowadzenie pełnej dokumentacji kadrowo-płacowej zleca się podmiotowi zewnętrznemu. Porównując koszty prowadzenia tego typu dokumentacji przez osobę zatrudnioną w przedsiębiorstwie, bądź też przez nas samych jako prezesa, musimy się liczyć nie tylko z większymi kosztami, ale również koniecznością poświęcenia na prowadzenie takiej dokumentacji sporej ilości czasu – a to również przekłada się na efektywność naszej firmy oraz to, że w tym czasie moglibyśmy aktywnie pozyskiwać intratne kontrakty oraz nowych kontrahentów.

Jakie oszczędności?
Na jakie oszczędności finansowe możemy liczyć decydując się na outsourcing kadr i płac? Ostrożne wyliczenia pokazują, że jest to przeważnie od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu procent – wszystko zależy od sposobu wykonywania obowiązków z tym związanych w naszej firmie. Jednak nawet przy rewelacyjnym zorganizowaniu pracy i tak outsourcing będzie bardziej opłacalny! Co więcej, prowadzenie takiej dokumentacji zleca się podmiotowi profesjonalnemu, który w związku z zawodowym prowadzeniem dokumentacji kadr i płac jest na bieżąco ze wszystkimi zmianami w polskim prawie i może nam zagwarantować, że będzie to zrobione dobrze!